Hakkımızda

Yaklaşık 30 yıllık deneyimini 2003 yılında temellerini attığı Polesan Catering ile taçlandıran Ağababa Şirketler Grubu Başkanı Himmet Polat, yemek sektöründe elde ettiği muazzam başarı ile çok kısa bir zamanda inanılması güç bir büyüme elde ederken, bu başarısını 2010 yılında İstanbul Ümraniye’de açtığı Ağababa Döner markası ile döner alanına da taşıdı.

Ağababa Döner’in temeline hijyen, kalite ve kusursuz hizmet ile 30 yıllık deneyimi koyan Polat, müşterilerine sunduğu eşsiz lezzetteki döneri ve günlük 1 tonu bulan satış kapasitesi ile 5 yıl gibi çok kısa zaman içerisinde bu alanda da adını altın harfler ile yazdırmayı başardı.

Polesan Catering ve Ağababa Döner üzerinden müşterilerine uzun yıllar kendi imalatı  olan kadayıfları sunan ve müşterilerinden gelen yoğun istek ve beğeni üzerine 2015 yılında gerekli tüm altyapı çalışmalarını tamamlayarak harekete geçen Polat, İlk  şubesini İstanbul Ümraniye’de açtığı “Ağababa Kadayıf” ile tatlı sektörüne de ilk adımını iddialı bir şekilde atmış oldu.

Sadece sunduğu tatlar ile değil verdiği kusursuz hizmet ile de her zaman adından sıkça söz ettiren Ağababa Grubu’nun son adımı ise kantincilik alanında oldu.

Çok sayıda okulun kantin işletmeciliğini de yapan Polat, gelen talep üzerine bünyesine son olarak Bilgi Üniversitesi’nin 700 kişilik kantinini de dâhil etmeyi başardı. Restoran mantığında kantin işletmeciliği yapan Ağababa Grubu, kantincilik alanına getirdiği yeni  işletme anlayışı ile bir taraftan farkını ortaya koyarken, diğer taraftan ise öğrencilerin memnun kalmasını sağlıyor.


Ağababa Kantin Logo Formatları